25. Ликовна колонија - изложба
У организацји Културно образовног центра Шид у периоду од 15. до 18. октобра одржала се 25. Ликовна колонија “На путевима Саве Шумановића“.
Слике са колоније биле су изложене у сали КОЦ-а уз пригодно обраћање директора КОЦ-а господина Срђана Малешевића и историчарке уметности Теодоре Мардановић која је ауторка текста о колонији за Каталог о истој.
У јубиларној години своје радове 14 слика, су изложили сликари: Александра Вуксановић, Бојан Савић, Драгана Олујић, Радојка Самарџија, Вук Мушкиња, Угљеша Цолић и Филип Најдановић.
На иницијативу Културно образовног центра Шид 21. маја 1996. године основана је прва сликарска колонија у Шиду под називом „На путевима Саве Шумановића“. У образложењу које је поднето извршном одбору скупштине града Шида, истакнуто је да оснивање колоније има за циљ да се скрене пажња шире културне јавности на уметнике који настављају Шумановићевим путем. Колонија је организована по узору на сличне колоније, а омогућила је да град Шид буде богатији за најразличитије радове и сликарска дела уметника и ствараоца како из Србије, региона, тако и света. Пуних двадесет и пет година траје формирање легата слика потеклих са ове сликарке колоније.
Сава Шумановић (1896 – 1942) један је од најзначајнијих сликара прве половине двадесетог века. Велики опус дела који оставља иза себе, а наручито оних који настају у последњој деценији живота у Шиду, остају непресушан извор за стално проучавање у историји уметности, али и вечна инспирација многим уметницима који су стварали после њега. Повратком у родни крај уметник је био опчињен пределима, светлошћу и бојама и тежио је ставарњу свог сопственог и јединственог стила. Теме за своје слике уметник налази у средини која га окружује, равници, обронцима Фрушке горе, обали реке, путевима, улицама, суграђанима и суграђанкама, деци. Схватити Шумановићево дело и однос према месту у ком је стварао јасно се огледа у његовим сликама, али Шумановић и сам о томе пише у предговору каталога Шесте самосталне изложбе на Новом универзитету, Место предговора: „Тај шидски крај је најсликовитији и мени најлепши(после њега околина Париза)...
Тај крај, његово сунце и светло учинили су, да ћете моје слике наћи опет ведрим и јасним тоновима сликане, као оне што су биле на изложби 1928. године у Београду, а које су биле светло Срема однесено у париски пејсаж, а сада је све то само примењено на овај крај који је уистину такав.“
„Крај који је уистину такав“ у рукама уметника који корачају путевима Саве Шумановића добија ново рухо препознатљивим стилским изразом сваког уметника који је био учесник ове ликовне колоније и оно је што их суштински све повезује.
Током двадесет и пет година постојања ове ликовне колоније, укупан број дела који су настали током изложбе и који се налазе у власништву Културно образовног центра Шид је 481 уметничко дело. Уметници који су учествовали на Ликовној колонија „На путевима Саве Шумановић“ академски су сликари, вајари, графичари, мултимедијални уметници, који су своје знање и вештине стицали на бројним Академијама уметности што у Србији (Београд, Нови Сад, Ниш), тако и у европским и светским градовима (Париз, Мадрид, Брисел, Љубљана и др.) Њихови професори и предавачи цртања, сликања и вајања спадају у најзначајнија имена уметничког света попут: Мила Милуновића, Јована Бијелића, Ђорђа Андрејевића Куна, Цуце Сокић, Недељка Гвозденовића, Зорана Петровића и бројних других.
Многи од учесника ликовне колоније носиоци су бројних награда из области уметности, али и учесници самосталних и колективних изложби у земљи и иностранству. Чланови УЛУС-а, УЛУПУДУС-а или СУЛУВ-а и других удружења уметника.
Неговање и очување традиције организовања и постојања Ликовне колоније „На путевима Саве Шумановић“ представља привилегију и опште добро. Двадесети и пет година постојања ове ликовне колоније указује на чињеницу да уметност живи, да се цени и да је неопходна за разој и оплемњивање људског бића, а Шумановићево дело, шидски крај и околина као подстрек многим прошлим и будућим учесницима, уметницима и ствараоцима.
Теодора Мардановић