- Број прегледа чланака
- 3119930
Многи не знају да Шидина извире код села Љуба и њен извор мештани зову »Ћоравац«. Предање каже да онај ко се напије воде с извора, више никада неће напустити Љубу. Од извора, до ушћа у Босут код села Вишњићево, Шидина има ток дуг око 40 километара. Некад богата чистом водом и снагом, која је могла да покреће воденичне точкове, била је понос грађана који су је, из милоште, прозвали својом реком.
Опширније: ВОДЕНИЦЕ НА ШИДИНИШид се спомиње тек почетком 18. века. Године 1733. имао је 113 домова са 506 душа и спадао је у Војну границу. Када је средином 18. века реорганизована Војна граница, Шид је потпао под Дворску комору у Бечу и тај статус је погодовао његовом развоју. Исте године добија од Марије Терезије ранг града и право да одржава вашаре, али већ 1777. године извршена је нова реорганизација у којој су околна коморска села додељена спахијама, а Шид, са суседним Беркасовом, Унијатској бискупији у Крижевцима, као шидско властелинство, али је административно спадао под Жупанију. Шид је требало да постане центар за поунијаћење Срба у Срему, но акција је доживела неуспех. У првој половини 19. века место се брзо развијало, било је много занатлија и трговаца.
Опширније: АПОТЕКАРСТВО У ШИДУПисани историјски извори у овим крајевима потичу тек из времена које непосредно претходи освајачким походима Римљана. То је доба Октавијана Августа, на преласку старе у нову еру. Раније забележени подаци су непоуздани, често контрадикторни и у њима се не разликује митологија од стварности. Стога су једини поуздани елеменат за реконструкцију праисторијске ере која траје неколико миленијума, истраживања и до6ијена археолошка грађа. Да би се прибављене информације правилно употребиле и максимално искористиле нужно је коришћење и других метода које нам стављају на располагање егзактне науке. Тек када се изврше све потребне анализе нађених узорака у које спадају житарице и остало зрневље, камен, угљенисано дрво, људске и животињске кости и друго, може се створити релативно поуздан суд о екологији одређене епохе и добити слика о људима, њиховој материјалној и духовној култури.
Опширније: ШИД И ЊЕГОВО ЗАЛЕЂЕ КРОЗ ПРАИСТОРИЈУУ организацији Културно образовног центра Шид и Српског културно уметничког друштва “ Свети Сава” под покровитељством Општине Шид 27. јуна 2021. године по трећи пут се организују “Видовдански сусрети” дечјих фолклорних група.
Опширније: ВИДОВДАНСКИ СУСРЕТИ 2021.У Сечњу се 12. априла одржала 51. Покрајинска смотра рецитатора "Песниче народа мог" за млађи и средњи узраст. На смотри је учествовало 116 рецитатора у онлајн формату а нашу Општину Шид су представљали:
Јовановић Лаура из ОШ "Сремски Фронт" из Шида у млађем узрасту као и Срна Аничић и Лена Шуваковић из ОШ "Бранко Радичевић" из Шида средњем узрасту.